portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 3 Październik 2022    |    Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił

R E G I O N


Od 30 listopada do 5 grudnia po raz ósmy odbędzie się w Toruniu Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego "Sztuka Natury".

To święto fotografii i filmu przyrodniczego, bardzo ciekawy sposób propagowania ochrony przyrody, edukacji ekologicznej i kształtowania postaw człowieka wobec przyrody - mówi Szczepan Burak - dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UMT. - Festiwal ma już swoją markę w Polsce - jest miejscem spotkań najważniejszych, najbardziej znanych fotografów i filmowców przyrody.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w tym roku przez cały tydzień i aż w 8 obiektach na terenie Torunia. W programie jest szereg wystaw fotografii, pokazów filmowych i spotkań z ich twórcami, a także warsztaty fotograficzne i filmowe dla młodzieży szkolnej. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny.

Po raz pierwszy poszerzyliśmy formułę festiwalu o film przyrodniczy, dzięki czemu program stał się jeszcze ciekawszy i bardziej różnorodny - 
mówi dr hab. Adam Adamski, dyrektor festiwalu, na co dzień kierownik Muzeum Przyrodniczego UMK.

Na szczególną uwagę zasługują projekcje zdigitalizowanych i odnowionych cyfrowo cyklów filmów Bożeny i Jana Walencików "Saga prastarej puszczy" oraz "Tętno pierwotnej puszczy". Pierwszy to fabularyzowany serial dokumentalny, którego każdy odcinek opowiada o innym osobniku zamieszkującym Puszczę Białowieską. Drugi, oprócz opowieści o faunie, przekazuje również wiele ciekawostek dotyczących roślinności tego obszaru. 4 grudnia, podczas uroczystości otwarcia festiwalu, będzie okazja do spotkania z ich twórcami. O pracy nad digitalizacją i cyfrową rewitalizacją filmów mówić będzie Jerzy Kaźmierczak, z-ca dyrektora Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP S.A.

5 grudnia gościem specjalnym festiwalu będzie również Michał Lorenc, który skomponował muzykę do filmów państwa Walencików. Opowie o pracy nad tymi kompozycjami, ale również zaprosi widzów na koncert zespołu DesOrient, który wykona jego utwory.

Na festiwalu zostaną też pokazane filmy "Kraina tysiąca bocianów" Artura i Saturnina Homanów oraz "Biebrza – między jawą a snem" Paolo Volponiego, stałego już gościa festiwalu. Oba filmy zostaną po raz pierwszy zaprezentowane w jakości full HD. Wszystkie pokazy odbywać się będą w Od Nowie 5 grudnia.

9 tegorocznych wystaw festiwalowych to okazja do obserwacji bogactwa przyrody w różnych jej przejawach. W Muzeum Podróżników obejrzymy wspaniałe podwodne zdjęcia Piotra Sztósa. Ekspozycja „Po drugiej stronie lustra” to baśniowy świat wód otaczających Europę, Afrykę, Azję i Amerykę Południową. Z kolei w Galerii-Kawiarni Wejściówka w Teatrze Horzycy prezentowane będą „Spotkania” - zdjęcia jednego z czołowych polskich fotografów przyrody Ryszarda Sąsiadka.Marek Trzeciak pokaże swoje zdjęcia na wystawie „Brodnickie ścieżki” w Ogrodzie Zoobotanicznym. 30 zdjęć różnych autorów” zaprezentuje Okręg Pomorsko-Kujawski Związku Polskich Fotografów Przyrody na wystawie w Domu Muz. „Oblicza natury” to zarówno pejzaże, dzikie zwierzęta, jak i rośliny oraz owady w skali makro. Z kolei w Dworze Artusa zobaczymy „Opowieść o rzekach…”, ekspozycję, która towarzyszyła XVI Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Zobaczymy też plon konkursu fotograficznego „Podpatrzone w Naturze”.

Swoje zdjęcia pokazywać będą również podczas spotkań goście festiwalu: Stephan "Stevie" Amm z Niemiec, który z pasją fotografuje przede wszystkim przyrodę swojej rodzinnej Frankonii. Jego fotografie publikowane były na całym świecie. W Niemczech mieszka również 28-letni absolwent biznesu i zawodowy fotograf Radomir Jakubowski, który oprócz fotografii dokumentacyjnej tworzy również oryginalne, artystyczne kadry. Natomiast Beata Ostachowicz pisze, że jej pasja wzięła się z książek o fotografowaniu zwierząt czytanych przez Mamę i wakacji spędzanych na wsi. Ulubionym tematem jej zdjęć jest Beskid Wyspowy oraz surowy krajobraz Norwegii. Gościem festiwalu będzie też mieszkający w Sanoku Radosław Kaźmierczak, fotografujący przede wszystkim przyrodę podkarpacia i Bieszczad. Najmłodszym prelegentem będzie 18-letni Mikołaj Arndt, którego pasją jest fotografowanie ptaków.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

013885724
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
201
99
300
11461733
396
20388
13885724

Your IP: 3.215.190.193
Server Time: 2022-10-03 04:12:26

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011