portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 3 Październik 2022    |    Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił

R E G I O N


Rok 2015 przyniósł największy w historii polskiej i łódzkiej kinematografii sukces rodzimego kina. To także okres zmian funkcjonowania Łódzkiego Funduszu Filmowego i Łódź Film Commission, docenienia dzieł, które powstały w Łodzi oraz zakończenia projektu Łódzkie Przyjazne Filmowcom.

Łódź Film Commission to specjalna jednostka powołana przez Miasto Łódź do współpracy z filmowcami. We wrześniu 2015 r. decyzją Prezydenta Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej przeniesiona do „EC 1 Łódź – Miasto Kultury”. W mijającym roku wsparła ponad 20 projektów, w tym 7 filmów fabularnych, 7 dokumentalnych i 2 seriale telewizyjne, a także reklamy, teledyski, programy telewizyjne oraz inne projekty audiowizualne. 6 z projektów to produkcje lub koprodukcje międzynarodowe. Łączna liczba dni zdjęciowych zrealizowanych w Łodzi przy wsparciu Łódź Film Commission przekroczyła 150.

Oskar dla „Idy”

Największym łódzkim sukcesem była zachwycająca widzów i krytyków na całym świecie, „Ida” w reż. Pawła Pawlikowskiego – film opowiadający historię nowicjuszki, która przed złożeniem ślubów zakonnych odwiedza swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Utrzymany w czarno-białej konwencji, z unikalnymi zdjęciami Ryszarda Lenczewskiego i Łukasza Żala oraz wspaniałymi kreacjami aktorskimi Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchowskiej, film był dystrybuowany w ponad 50 państwach. Osiągnął sukces frekwencyjny i uznanie krytyków na całym świecie, czego potwierdzeniem jest szereg zdobytych nagród (ponad 70!), począwszy od Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni, Złotej Żaby na Festiwalu Camerimage
w Bydgoszczy poprzez FIPRESCI w Toronto oraz statuetek w Londynie, Gijon, Atenach, Mińsku, San Francisco, Helsinkach, Zadarze, Limie, Wilnie, a skończywszy na 5 wyróżnieniach Europejskiej Akademii Filmowej, w tym dla najlepszego filmu europejskiego, nagrodzie Parlamentu Europejskiego LUX Prize, nominacji do Złotych Globów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, dwóch nominacji do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (w tym jedna statuetka – dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego), 4 nagród Polskiej Akademii Filmowej i wreszcie pierwszego w historii polskiej kinematografii Oskara dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego.

Twórcy filmu mają również swoją gwiazdę w łódzkiej Alei Gwiazd, która została odsłonięta 29 maja 2015 r.

Nagrody dla „Końca świata”

Dofinansowany przez Miasto Łódź w 2013 r., film pt. „Koniec świata” w reż. Moniki Pawluczuk (produkcja Wajda Studio) spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem na festiwalach filmowych. Film zdobył Nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Krótkometrażowego (BEST DOCUMENTARY SHORT AWARD) na 24. Hot Springs Documentary Film Festival w USA, Nagrodę Specjalną Legalnej Kultury dla filmu krótkometrażowego za „umiejętnie utkaną mozaikę ludzkich losów i emocji” na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film", Nagrodę „Cierpliwe oko" im. Kazimierza Karabasza w Łódź na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu", Grand Prix za „niesamowite i mistrzowskie stworzenie wspólnej przestrzeni miasta, mozaikę ludzkich emocji i losów, gdzie koniec świata też może być początkiem" w Białymstoku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych żubrOFFka.

„Koniec świata“ to kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają - często niepotrzebnie - pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nas z osobna. Opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych. Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym, potrzeba bycia z kimś obok. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat – słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań.

Sukcesy Łodzi na festiwalu filmów fabularnych w Gdyni

 

„Intruz” Magnusa von Horna, absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię,najlepszy scenariusz i najlepszy montaż. Producentem filmu było łódzkie studio Lava Films oraz Zentropa International Sweden. Film opowiada historię młodego chłopaka – Johna, który wychodzi z poprawczaka pragnąc rozpocząć życie na nowo. Niestety w lokalnej społeczności, do której powraca, jego zbrodnia nie została ani zapomniana, ani wybaczona. Jego powrót wyzwala we wszystkich to, co najgorsze, atmosfera linczu wokół niego narasta. John czuje się opuszczony przez dawnych przyjaciół oraz tych, których kocha. Opanowuje go ta sama agresja, która niegdyś wtrąciła go do więzienia. John nie potrafiąc zostawić przeszłości za sobą, postanawia się z nią zmierzyć. (źródło: Lava Films)

Złoty Pazur dla najlepszego filmu w Kategorii Inne Spojrzenie otrzymał natomiast film
pt. „Śpiewający obrusik” w reż. Mariusza Grzegorzka, produkcja: Marcin Malatyński PWSFTviT.

O czym śpiewa OBRUSIK?

O SPEŁNIANIU MARZEŃ - studenci czwartego roku wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi pod opieką Mariusza Grzegorzka stworzyli pierwszy w historii pełnometrażowy film dyplomowy.

O ODWADZE - nie bali się ograniczeń, opowiedzieli prosto z serca historie, które próbują być autentyczne i mądre, a jednocześnie zwariowane i niemądre.

O ZADAWANIU PYTAŃ,

PO TO BY DOTKNĄĆ SIEBIE.

PO TO BY DOTKNĄĆ CIEBIE. (żródło: www.filmpolski.pl)

 

2015 rokiem produkcji fabularnych, telewizyjnych i koprodukcji międzynarodowych

W mijającym roku, Łódź aż 7 razy została wybrana jako miejsce realizacji międzynarodowych projektów filmowych, 8 filmów fabularnych i dwóch seriali telewizyjnych. Dużym zainteresowaniem filmowców cieszyła się w mijającym roku ul. Włókiennicza, na której powstawały zdjęcia do filmu „Powidoki” w reż. Andrzeja Wajdy (producent: Akson Studio) i izraelskiej produkcji „Past Life” w reż. Avrahama Neshera (producent polski: Opus Film) oraz Pałac Poznańskiego, który gościł ekipy filmów: „Music, War and Love” w reż. Marthy Coolidge (producent: Taurus Zbigniew Raczyński, produkcja amerykańsko – polska) i „Maria Curie” w reż. Marie Noell (producent: Pokromski Studio, produkcja: polsko-francusko–niemiecko-belgijska). W Łodzi i w regionie powstawały ponadto zdjęcia do filmów: „Las, 4 rano” w reż. Jana Jakuba Kolskiego (producent: Wytwórnia Filmowa Popielawy), „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego (producent: Opus Film), „Dzikie róże” Anny Jadowskiej (producent: Alter Ego) oraz „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego (producent: Film It).

Ponadto Łódź gościła projekty dokumentalne np. Du sollst leben (TV ZDF) a także projekty studenckie i artystów niezależnych.

W czerwcu powstawały zdjęcia do serialu „Bodo” w reż. Michała Kwiecińskiego i Michała Rosy (producent: Akson Studio) oraz „Zbrodni” w reż. Sławomira Fabickiego (producent wykonawczy: Opus Film, producent: AXN Original Productions CEE).

Łódzki Fundusz Filmowy

Decyzją Prezydenta Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej Łódź Film Commission wraz z tzw. Łódzkim Funduszem Filmowym została przeniesiona do Instytucji „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, we wrześniu 2015 r., w celu sprawniejszej realizacji zadań oraz lepszego dostosowania świadczonych usług do potrzeb producentów i ekip filmowych.

Konkurs na tak zwany Łódzki Fundusz Filmowy został ogłoszony w grudniu 2015 r. i dotyczy dwóch edycji z roku 2015 i z 2016. Pula środków jaka została zabezpieczona na lata 2016/2017 wynosi odpowiednio 1,4 milion złotych i 1,2 milion złotych. W 2017 r. budżet funduszu filmowego będzie najwyższy w jego historii.

W efekcie wprowadzenia nowych zasad konkursu, „EC1 Łódź - Miasto Kultury” w Łodzi zostanie koproducentem filmów, co oznacza większy wpływ na przebieg produkcji filmowej, promocję i dystrybucję filmu oraz udział w przyszłych zyskach z eksploatacji filmów w kinach, telewizji i w formie DVD. Korzyścią dla producentów jest z kolei możliwość wcześniejszego otrzymania środków, ponieważ część wkładu koprodukcyjnego wypłacana będzie po podpisaniu umowy (dotychczas całość środków wypłacana była „z dołu”, po przedstawieniu rozliczenia).

W związku z tym, że ogłoszona edycja konkursu na udział w koprodukcji pod nazwą Łódzki Fundusz Filmowy dotyczy lat 2015 – 2016, składane mogą być wnioski dotyczące zarówno filmów, do których zrealizowano zdjęcia w roku 2015, jak i tych, które będą powstawać w Łodzi w bieżącym roku.

 

Środki z Europy dla Łodzi Filmowej

W 2013 r. Łódź otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013) na projekt „Łódzkie Przyjazne Filmowcom”. Celem projektu było zwiększenie liczby produkcji audiowizualnych realizowanych w województwie łódzkim oraz rozwój branży filmowej poprzez rozbudowę oferty regionu o nowe lokacje, standaryzację i profesjonalizację obsługi ekip filmowych w całym regionie, zbudowanie sieci kontaktów oraz szeroką krajową i międzynarodową promocję projektu.

W ramach projektu powstały:

* logo i linia graficzna dla nowej marki „Łódzkie Przyjazne Filmowcom”,

* 4 sesje szkoleniowe dla przedstawicieli samorządów województwa łódzkiego,

* 10 bezpłatnych pokazów filmów powstałych w ostatnich latach na terenie województwa łódzkiego,

* 12 wydarzeń branżowych w kraju i za granicą, w których w ramach projektu wzięli udział przedstawiciele Łódź Film Commission,

* 13 porozumień o współpracy zawartych z gminami i powiatami z terenu województwa łódzkiego,

* 32 reklamy prasowe zamieszczone w magazynach branżowych i wydawnictwach festiwalowych,

* 90-sekundowy spot promocyjny, zrealizowany w dwóch wersjach językowych,

* 130 sfotografowanych obiektów zdjęciowych z województwa łódzkiego,

* 1000 zestawów gadżetów promocyjnych,

* 2000 egzemplarzy broszury informacyjnej "Filmmakers Guide",

* 3000 multimedialnych przewodników producenta,

oraz location tour (prezentacja najbardziej charakterystycznych łódzkich plenerów) zorganizowany w ramach Maia Workshops dla 19 młodych producentów z całej Europy.

Projekt w formie programu „Łódzkie Przyjazne Filmowcom” jest kontynuowany.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

013885812
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
289
99
388
11461733
484
20388
13885812

Your IP: 3.215.190.193
Server Time: 2022-10-03 05:01:25

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011