portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 3 Październik 2022    |    Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił

R E G I O N


Kolejne nowe mieszkania na wynajem, nowe lokale socjalne i nowy program mieszkaniowy dedykowany młodym rodzinom – tak w skrócie podsumować można plany Miasta na najbliższe lata. Wszystko po to, by sprostać potrzebom mieszkaniowym gdańszczan. 25 listopada kolejne gdańskie rodziny odebrały klucze do nowych mieszkań, tym razem przy ul. Człuchowskiej. Inwestycja zrealizowana przez spółkę miejską GTBS jest ostatnią oddawaną w tym roku, ale w jej sąsiedztwie już niebawem wyrosną dwa kolejne domy dla gdańszczan.

1 346 nowych mieszkań
- Znamy potrzeby mieszkaniowe gdańszczan, i bardzo aktywnie staramy się im sprostać. Na wiele sposobów, często innowacyjnych. Celem, który przyświeca naszym dotychczasowym, jak i przyszłym działaniom, jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób potrzebujących wsparcia  - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Nowe mieszkania pozyskujemy, m.in. budując mieszkania - inwestycje te realizują trzy spółki miejskie (TBS „Motława”, GTBS i GIS); w ramach programu „Mieszkania za grunt” oraz zakup nowych mieszkań o określonej – zgodnej z zapotrzebowaniem – strukturze, czy też poprzez gruntowną całościową modernizację budynków mieszkalnych, jaka miała miejsce np. w Letnicy. W latach 2010-2015 pozyskaliśmy w ten sposób łącznie 1 346 nowych mieszkań. Co ważne wszystkie lokale przekazywane są mieszkańcom w standardzie „pod klucz”.

Wybudowane dla gdańszczan
Spółki miejskie, powołane przez Miasto do realizacji budownictwa mieszkalnego dla gdańszczan, od początku swojej działalności wybudowały już łącznie 2 882 mieszkań. W tym GTBS - 1.531 , TBS „Motława” - 991, a najmłodsza spółka GIS – 360. Nowe mieszkania powstały między innymi : na Stogach, Chełmie, Letnicy, Łostowicach, czy Oruni Górnej. W ciągu ostatnich pięciu lat spółki oddały do użytkowania łącznie 753 lokale, z czego w samym tylko 2015 roku – 156 lokali. Najnowsze inwestycje miejskich spółek to budynki : przy ul. Madalińskiego - 48 mieszkań (inwestycja GIS); przy ul. Kolorowej – 72 mieszkania (inwestycja TBS „Motława”) oraz przy ul. Człuchowskiej – 36 mieszkań (inwestycja GTBS ). Na tym nie koniec.

Kolejne już niebawem
W ramach inwestycji realizowanej przez spółkę GIS na osiedlu przy ul. Madalińskiego do 2018 roku do użytku oddanych zostanie kolejnych 36 lokali mieszkalnych. A jeszcze w 2016 roku kolejne 144 mieszkania powstaną przy ul. Unruga i Człuchowskiej – to inwestycje realizowane przez gdańskie TBSy.

Nowe lokale mieszkalne z 40 % dofinansowaniem
Co ważne, od 2013 roku gdańskie TBSy inwestycje mieszkaniowe realizują z 40 % dofinansowaniem z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. W ramach Funduszu Dopłat w latach 2014 – 2015 wybudowano łącznie 167 mieszkań. W tym oddane ostatnio do użytku budynki przy ul. Kolorowej, Człuchowskiej oraz przy Wilanowskiej (inwestycja zrealizowana w 2014 roku).

Łączny koszt budowy 167 lokali mieszkalnych wybudowanych w latach 2014-2015 z dofinansowaniem z Funduszu Dopłat Banku Gospodarki Krajowej wynosił ponad 30,2 mln zł, w tym udział Miasta w finansowaniu tych przedsięwzięć mieszkaniowych – ponad 11,5 mln zł.

Nowe lokale mieszkalne = nowe lokale socjalne
- Program Banku Gospodarstwa Krajowego, w którym bierzemy udział, jest bardzo atrakcyjny z dwóch względów : finansowego- bo uzyskujemy duże bezzwrotne wsparcie, ale także z racji zobowiązania, jakie bierze na siebie samorząd z niego korzystający. Otóż wykorzystując dofinansowanie z Funduszu Dopłat na wybudowanie nowych lokali mieszkalnych zobowiązujemy się do wyodrębnienia z istniejącego zasobu mieszkaniowego ekwiwalentnej liczby lokali socjalnych, o powierzchni nie mniejszej niż powierzchnia wybudowanych nowych lokali – podkreśla Paweł Adamowicz. – I tak, w ramach inwestycji z dofinansowaniem z Funduszu wyodrębnionych zostało już 180 lokali socjalnych, a kolejnych ok. 150 lokali socjalnych jest obecnie wyodrębnianych.

- Ważne są dla nas potrzeby wszystkich mieszkańców, w tym szczególnie tych znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym – dodaje zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunlanej Piotr Grzelak. - Dlatego tak istotne jest pozyskiwanie lokali socjalnych. O tym, że nasze starania przynoszą efekty świadczy fakt, że jeszcze w 2006 roku w zasobie miejskim było ok. 300 mieszkań socjalnych, tymczasem w 2017 roku ich liczba wzrośnie do 1500, m.in. właśnie w ramach inwestycji realizowanych przy wsparciu z Funduszu Dopłat.

Fundusz Dopłat w Gdańsku – będzie ciąg dalszy
- Planujemy już kolejne inwestycje mieszkaniowe z dofinansowaniem z Funduszu Dopłat . W 2017 roku złożone zostaną wnioski, które mamy nadzieję, uzyskają pozytywną rekomendację Banku Gospodarstwa Krajowego. Uzyskanie jej umożliwi nam pozyskanie w latach 2018-2019 kolejnych 300 nowych mieszkań – zapowiada prezydent Adamowicz.

- Gdańsk jest niebywale aktywnym uczestnikiem programu BGK, w pełni wykorzystuje szanse, jakie niesie za sobą nasz program – podkreślał, obecny na konferencji nt. polityki mieszkaniowej miasta, Wojciech Deszczyński, ekspert w Departamencie Usług Agencyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego,

Mieszkania dedykowane młodym gdańskim rodzinom
- Pracujemy nad założeniami rozszerzenia pomocy mieszkaniowej dla mieszkańców Gdańska, w tym młodych rodzin – informuje prezydent Adamowicz. - Do młodych mieszkańców Gdańska skierować chcemy ofertę wynajmu mieszkań w budynkach gdańskich TBS, na preferencyjnych warunkach, tj. z zastosowaniem zniżkowych stawek czynszu. Chcemy stworzyć w ten sposób młodym rodzinom z dziećmi szansę wynajmu nowych mieszkań o umiarkowanym czynszu.

Pierwsze mieszkania dedykowane młodym rodzinom zlokalizowane będą na osiedlu przy ul. Unruga, w ramach wspomnianej już inwestycji realizowanej przez miejskie TBSy z dofinansowaniem z Funduszu Dopłat. Przypomnijmy, inwestycja ta ma zostać zrealizowana w 2016 roku.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

013885780
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
257
99
356
11461733
452
20388
13885780

Your IP: 3.215.190.193
Server Time: 2022-10-03 04:44:17

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011