portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 25 Wrzesień 2022    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

R E G I O N

MAZOWSZE: MARSZAŁEK PRZEZNACZA ŚRODKI UNIJNE NA WALKĘ Z KORONAWIRUSEM

MAZOWSZE: MARSZAŁEK PRZEZNACZA ŚRODKI UNIJNE NA WALKĘ Z KORONAWIRUSEM

Dziś zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o przekierowaniu środk&o...

CIECHANÓW. Maseczki dla mieszkańców Ciechanowa

CIECHANÓW. Maseczki dla mieszkańców Ciechanowa

Miasto zapewni bezpłatne maseczki ochronne wielokrotnego użytku dla mieszkańców ...

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

CIECHANÓW. Prezydent Ciechanowa wygrywa z 83,5% poparciem

Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa....

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

CIECHANÓW. Ciechanów nagrodzony w ogólnopolskim rankingu za inwestycje w sport

Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja ...

PŁOCK. Zginął pieszy.

PŁOCK. Zginął pieszy.

Wczoraj 12 października ok. godz. 21.45 w miejscowości Góra pow. płocki, na DK n...

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

CIECHANÓW. Bulwary nad Łydynią: ratusz przedstawił koncepcję

Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wiz...

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

CIECHANÓW. Ul. Kwiatowa po przebudowie

Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki p...

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

CIECHANÓW. W piątek odbędą się Senioralia

Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są...

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

CIECHANÓW. Nowa sala edukacyjna w szpitalu utworzona przy wsparciu miasta

Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najm...

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

CIECHANÓW. Nowoczesny sprzęt elektroniczny w miejskich podstawówkach

W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji&rdqu...


Zarząd województwa oczekuje od ministerstwa finansów zwrotu nadpłaconego „janosikowego”. Podstawą jest zarówno wyrok Trybunału Konstytucyjnego, jak i ostatnie wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Warszawie. Sąd orzekł, że „janosikowe” od wielu lat było naliczane ponad siły województwa. Stwierdził, że Mazowsze nie powinno było oddawać więcej niż 30 proc. swoich dochodów podatkowych. Zgodnie z tym wyliczeniem, od 2006 r. Mazowsze zapłaciło o ponad 1,82 mld zł więcej niż powinno – zadłużając się dla tych wpłat i ograniczając wydatki na własne funkcjonowanie i rozwój. Dziś zarząd podjął decyzję o wystąpieniu z wnioskiem o zwrot tych pieniędzy.

– Wiele lat musieliśmy tłumaczyć, wyjaśniać, że algorytm jest źle skonstruowany, a przepisy tak napisane, że rujnują najbogatszy region w Polsce. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdził nasze zdanie, a wraz z tym zmieniło się m.in. podejście posłów do tego tematu. Wyrok WSA mówi wyraźnie – nie tylko nie można było wydzierać od nas ostatnich złotówek, ale w ogóle nie powinniśmy byli tak dużo płacić – mówi marszałek Adam Struzik. – Jest zupełnie naturalne, że ubiegamy się teraz o odzyskanie tych odebranych nam pieniędzy. Przez ostatnie lata, aby normalnie funkcjonować, musieliśmy sięgać po kredyty. Gdyby nie przeszacowane „janosikowe” – nie mielibyśmy ani złotówki zobowiązań. Odzyskanie 1,82 mld zł pozwoli nam nie tylko pokryć część zobowiązań, ale też dać oddech np. naszym instytucjom kultury czy pomoże wyremontować drogi. Te pieniądze należą się mieszkańcom Mazowsza – dodaje marszałek.

Dysfunkcyjność systemu obnażył kryzys. Wysokość „janosikowego” nie miała nic wspólnego z bieżącymi możliwościami finansowymi regionu. Krótko mówiąc – Mazowsze, czy miało dość środków z podatków, czy nie, i tak musiało płacić „janosikowe” wyliczane na podstawie swoich dochodów – ale sprzed dwóch lat! Do 2013 r., aby wywiązywać się z tego obowiązku, Mazowsze zaciągało kredyty. Ostatecznie jednak i tak nie było w stanie zapłacić czterech ostatnich rat. W 2014 r. jest jeszcze trudniej, mimo że Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących „janosikowego”. Jednak ministerstwo finansów, nie zważając na wyrok TK, w kwietniu br. zajęło konta Mazowsza, ściągając z nich niezapłaconą ratę „janosikowego” i co miesiąc wydaje kolejne decyzje zobowiązujące do zapłaty.

– „Janosikowe” to nie może być system, który z założenia rujnuje województwo mazowieckie i jego powiaty. Niestety dzisiaj tak się dzieje. Apelujemy do ministerstwa finansów o zmianę sposobu myślenia w tej sprawie. Zaskarżenie przez ministerstwo wyroków WSA do NSA uznajemy za niedopuszczalne moralnie, szczególnie w sytuacji, gdy za miliardowe straty, które Mazowsze poniosło przez nadmierne „janosikowe” w ostatnich latach, odpowiedzialność ponoszą wysocy urzędnicy ministerstwa finansów, udający, że problemu nie ma – podsumował pełnomocnik inicjatywy STOP Janosikowe Rafał Szczepański.

Władze województwa cały czas zabiegają o odzyskanie środków i kierują kolejne sprawy do sądu. Czerwcowe orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego utrzymane przez Naczelny Sąd Administracyjny potwierdziło, że ministerstwo nie miało prawa do zajęcia kont województwa. Kolejne wyroki potwierdzają również, że liczone na podstawie dochodów sprzed 2 lat wpłaty są zbyt duże, a przede wszystkim – że województwo mazowieckie nie może się dalej zadłużać w celu wspierania innych regionów! Mało tego, sąd orzekł, że „janosikowe” od wielu lat było naliczane ponad siły województwa. Wyliczył, że Mazowsze nie powinno było oddawać więcej niż 30 proc. swoich dochodów podatkowych. Oznacza to, że od 2006 r. Mazowsze zapłaciło o ponad 1,82 mld zł więcej niż powinno.

– W tym czasie musieliśmy ograniczyć inwestycje, a także wprowadzać drastyczne cięcia wydatków bieżących w różnych instytucjach. Ucierpiał na tym cały region, wszystkie nasze instytucje i mieszkańcy, których podatki zamiast trafiać np. na inwestycje drogowe tu na Mazowszu, zostały przetransferowane do innych województw – dodaje marszałek.

Władze województwa zamierzają wykorzystać korzystny dla regionu wyrok sądu i dalej walczyć o pieniądze mieszkańców Mazowsza. Potrzeby są ogromne. W instytucjach kultury (samorząd ma 28 placówek pod swoją opieką) obcięte zostały w tym czasie dotacje na działalność bieżącą, nie mówiąc już o inwestycjach. Nakładów wymaga również infrastruktura drogowa. Samorząd już ma projekty na 1 mld zł gotowe w każdej chwili do realizacji. Podobna kwota pozwoliłaby również bez nowych zobowiązań rozpocząć prace nad infrastrukturą w ochronie zdrowia (ogólnie samorząd województwa jest organem prowadzącym dla 29 placówek na Mazowszu). Zarówno Koleje Mazowieckie, jak i WKD potrzebują w sumie ok. 3 mld zł na zakup nowego taboru i modernizacje zaplecza technicznego (przy czym WKD m.in. 50 mln zł na drugi tor do Grodziska Mazowieckiego).

Poza tym wsparcia potrzebują organizacje pozarządowe, które w ostatnim roku ze względu na trudną sytuację Mazowsza, nie otrzymały dotacji, na jakie mogły wcześniej liczyć.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Miał ponad 2,5 promila alkoholu i nie miał prawa jazdy. Został zatrzymany.

czwartek, 16, kwiecień 2020 11:57
Trwają czynności mławskiej policji w sprawie nietrzeźwego kierowcy, który w organizmie... READ_MORE
013881636
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
331
606
331
11459111
16696
13570
13881636

Your IP: 3.238.98.39
Server Time: 2022-09-25 07:35:46

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011