portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 3 Październik 2022    |    Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił

R E G I O N


Wysokość środków na realizację zadań uzależniona od frekwencji w głosowaniu, zniesienie górnej granicy wartości projektów ogólnomiejskich, wykluczenie projektów dotyczących tworzenia nowych siłowni zewnętrznych i placów zabaw. To trzy główne modyfikacje zasad Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok. Projekt uchwały przygotowany przez prezydenta Krzysztofa Kosińskiego będzie przedmiotem obrad podczas majowej sesji Rady Miasta.

Nowe założenia prezydent przedstawił Ciechanowskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego, omówił je również podczas dzisiejszego spotkania w ratuszu z organizacjami pozarządowymi. Projekt uchwały trafi na komisje, a następnie na sesję Rady Miasta.
Im większa ogólna frekwencja w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego – tym więcej środków zostanie zabezpieczonych na realizację zwycięskich zadań spośród zgłoszonych przez obywateli projektów zakwalifikowanych do głosowania. Główna idea zmian wprowadzonych do sformalizowanego w ubiegłym roku Budżetu Obywatelskiego ma zachęcić mieszkańców do aktywności. Jeżeli frekwencja utrzyma się na ubiegłorocznym poziomie, pula środków będzie sięgała 1,6 mln zł. Jeżeli frekwencja będzie wyższa, na realizację zadań będzie jeszcze więcej pieniędzy. Na zadania realizowane w 2016 roku, które mieszkańcy wybierali w 2015 roku, przeznaczono 1,6 mln zł, co stanowiło 1% wykonanych dochodów z roku poprzedniego. Teraz wysokość środków przy ogólnej frekwencji do 10% wyniesie 0,5% wykonanych dochodów z poprzedniego roku budżetowego, przy frekwencji powyżej 10% - 0,75% wykonanych dochodów, powyżej 15% - 1%, powyżej 20% - 1,5%, powyżej 30% - 2%, gdy frekwencja przekroczy 40% - będzie to 3% wykonanych dochodów z poprzedniego roku.
Kwestia podziału na osiedla, realizacji jednego zwycięskiego projektu w każdym z 12 ciechanowskich osiedli oraz tylu zwycięskich projektów ogólnomiejskich, na ile pozwolą przeznaczone na Budżet Obywatelski środki pozostanie bez zmian. Wartość projektu osiedlowego, tak jak ostatnio, nie może przekroczyć 100 tys. zł. Nie będzie górnej granicy kwoty wartości projektu ogólnomiejskiego. Wynosiła ona 200 tys. zł, teraz takiego ograniczenia ma nie być.
W związku z tym, że w ramach Budżetu Obywatelskiego na terenie całego miasta zbudowano oraz buduje się nowe siłownie zewnętrzne i place zabaw, w edycji 2017 projekty dotyczące tworzenia nowych miejsc tego typu nie będą brane pod uwagę. Możliwe będzie zgłaszanie modernizacji bądź rozbudowy tych już powstałych lub powstających.

„Prawdopodobnie jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które w pełni odda budżet obywatelski i jego wysokość samym mieszkańcom. To budżet innowacyjny, można o nim powiedzieć Budżet Obywatelski 2.0. Ubiegłoroczna edycja okazała się sukcesem, jeżeli chodzi o zaangażowanie mieszkańców. Osiągnięta została wyróżniająca się na tle innych miast wysoka frekwencja, zgłoszono bardzo dużo projektów. Widać, że ciechanowianie chcą aktywnie uczestniczyć w życiu miasta i podejmować decyzje o tym, co dzieje się wokół nich. Wprowadzając nowe zasady, chcemy zachęcić do jeszcze większej aktywności. Im więcej osób zagłosuje, tym większa będzie szansa na realizację poważnych, kosztownych przedsięwzięć. Zachęcam do zgłaszania także projektów miękkich, przypominam że Budżet Obywatelski to nie tylko twarde infrastrukturalne zadania” – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Jeżeli uchwała zostanie przyjęta przez Radę Miasta, projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego będzie można zgłaszać po jej uprawomocnieniu się, aż do końca lipca. Formularze zostaną udostępnione na stronie internetowej Urzędu Miasta Ciechanów oraz w Biurze Obsługi Interesanta przy ul. Wodnej 1. Propozycje mogą dotyczyć spraw, które mieszczą się w kompetencjach gminy. Propozycje do końca sierpnia będą analizowane przez powołaną przez prezydenta komisję, która zarekomenduje te wybrane do głosowania. Będą one podlegać weryfikacji formalno-prawnej i merytorycznej. We wrześniu zostanie ogłoszona lista pozytywnie zweryfikowanych zadań, następnie odbędzie się głosowanie. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Ciechanowa, który ukończył 16 rok życia. Głosować będzie można internetowo oraz w wyznaczonych punktach w mieście. Każda osoba będzie mogła zaznaczyć jeden projekt osiedlowy i jeden projekt ogólnomiejski. Zwycięskie zadania zostaną wpisane do projektu budżetu miasta i będą realizowane w 2017 roku.
Wszelkie szczegóły związane z Budżetem Obywatelskim będą publikowane na przygotowywanej przez Urząd Miasta Ciechanów specjalnej stronie internetowej. Znajdą się tam aktualności, procedury, zasady, dokumenty, formularze dotyczące nowej edycji, a także przebieg realizacji zadań na ten i poprzedni rok. Będzie opublikowana mapa z podziałem na osiedla, zaznaczonymi inwestycjami, zdjęciami. Strona stanowić będzie źródło informacji i przejrzystą instrukcję.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Miał ponad 2,5 promila alkoholu i nie miał prawa jazdy. Został zatrzymany.

czwartek, 16, kwiecień 2020 11:57
Trwają czynności mławskiej policji w sprawie nietrzeźwego kierowcy, który w organizmie... READ_MORE
013885790
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
267
99
366
11461733
462
20388
13885790

Your IP: 3.215.190.193
Server Time: 2022-10-03 04:48:09

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011