portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 3 Październik 2022    |    Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił

R E G I O N


Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przeprowadzili postępowanie, w którym zebrane dowody dały podstawy, by prokurator przedstawił Piotrowi W. 13 zarzutów, dotyczących przede wszystkim oszustw na szkodę 5 osób na łączną kwotę ponad 1,2 mln zł. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie zastosowała wobec podejrzanego dozór oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi i świadkami występującymi w sprawie. Mieszkaniec Olsztyna przyznał się do zarzucanych mu czynów.

W 2011 roku Piotr W. zatrudniony był w jednym z olsztyńskich banków. Mężczyzna miał w zakresie swoich obowiązków zawieranie lokat terminowych klientom placówki. 26-letni mieszkaniec Olsztyna swoich potencjalnych klientów wybierał po „ zasobności portfela”.

Kiedy w grudniu 2014 roku do banku przyszło małżeństwo by wypłacić zainwestowane 100 tyś zł. to dowiedzieli się, że pieniędzy na ich lokacie nie ma, a pracownik z którym podpisywali umowę i który był odpowiedzialny za ich obsługę, już nie pracuje. Do tamtej pory pokrzywdzeni byli przekonani, że ich pieniądze, które według ich przekonania zainwestowali w lokaty procentują. Okazało się jednak, że jest to fikcja.

Z banku na Policję

W styczniu 2015 roku sprawa trafiła do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą rozpoczęli pracę nad ustaleniem sprawcy oraz ewentualnych innych pokrzywdzonych. W sprawie przesłuchano wiele osób, zabezpieczono dokumentację bankową oraz umowy. Wszystkie czynności na początku nadzorowała Prokuratura Rejonowa Olsztyn - Południe a następnie Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.

Wykonując szereg czynności procesowych i operacyjnych policjanci ustalili, że Piotr W. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oszukał także trzy inne osoby, które przekazały mu duże pieniądze otrzymując umowy lokaty a w rzeczywistości dokumenty te były fałszywe zaś środki nie były nigdzie inwestowane.

Jak się okazało, 26-latek wykorzystując m.in. swoje stanowisko oszukał w sumie pięć osób na łączną kwotę przekraczającą 1.200.000 zł.

Kilka różnych metod działania

Jak wyjaśniono w toku postępowania przygotowawczego, Piotr W. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, między innymi doprowadził małżonków do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wprowadzając ich w błąd, iż jest właścicielem firmy zajmującej się działalnością inwestycyjną - we współpracy z bankiem- na giełdach europejskich i światowych, przynoszącą gwarantowane zyski na wysokim poziomie. Mężczyzna zawarł z pokrzywdzonymi w imieniu nieistniejącej firmy dwie fikcyjne umowy inwestycji i pobrał od nich pieniądze podczas gdy w rzeczywistości takiej działalności nie prowadził i nie miał zamiaru zainwestować oraz zwrócić otrzymanych pieniędzy wraz z odsetkami.

Inny sposób to dokonane bez wiedzy klientów zamknięcie ich lokaty po czym pieniądze przelane były na rachunek klienta a następnie na prywatne konto podejrzanego. W tym przypadku podejrzany dodatkowo fałszował dokumenty, podrabiając podpisy klientów.

Kolejną metodą zaboru cudzego mienia było wyłudzenie pieniędzy na lokaty – w takim przypadku klienci banku otrzymywali spreparowane przez podejrzanego umowy – a środki te nie trafiały do banku tylko do rąk sprawcy.

Zatrzymanie i efekt pracy śledczych

Pod koniec listopada prokurator zarządził by wskazany mieszkaniec Olsztyna został zatrzymany przez policjantów. Setki dokumentów, zaświadczeń i umów sprawdzonych przez prokuratora i policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP Olsztyn, pozwoliły przedstawić zatrzymanemu mężczyźnie w sumie 13 zarzutów. Po ich usłyszeniu Piotr W. przyznał się do winy i wyjaśnił, że pieniądze wydał na własne potrzeby i wydatki rodziny.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie zastosowała wobec podejrzanego dozór ( 2 razy w tygodniu w KMP) oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi i świadkami występującymi w sprawie.

(MP/ZCz)

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Miał ponad 2,5 promila alkoholu i nie miał prawa jazdy. Został zatrzymany.

czwartek, 16, kwiecień 2020 11:57
Trwają czynności mławskiej policji w sprawie nietrzeźwego kierowcy, który w organizmie... READ_MORE
013885729
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
206
99
305
11461733
401
20388
13885729

Your IP: 3.215.190.193
Server Time: 2022-10-03 04:17:08

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011