portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 3 Październik 2022    |    Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił

R E G I O N


Bardzo często burmistrz powtarza, że to radni decydują o przyznaniu środków na drogi, czy inne inwestycje, bądź używał zwrotu np. jeśli radni zdecydują. Czy jednak rzeczywiście to radni koalicji rządzącej decydują o przyjmowanych uchwałach i dzielonych pieniądzach? A może to burmistrz? A może jest to tak, jak mówił kiedyś radny Michał Nowakowski, że koalicjanci są jak "maszynki do głosowania"?

W Radzie Miasta koalicja rządząca można powiedzieć ma większość składającą się z 17 radnych. W opozycji rajców jest czwórka.

Przyjrzyjmy się więc tym, którzy poprzez większość w radzie decydują według słów burmistrza o podziale środków na inwestycje.

Zacznijmy od najważniejszej w tej grupie pierwszej osoby tj. przewodniczącego Rady Miasta. Tu chyba wiele nie trzeba wyjaśniać dieta sięga tu kwoty prawie 2000 zł zaznaczmy "do ręki" dokładnie 1.987,27zł. Każdy chyba by chciał dostać takie pieniądze dodatkowo. Zwłaszcza, że są tacy w Mławie co nawet i tej kwoty nie zarabiają pracując ciężko przez cały miesiąc. Czy więc pełniący tą funkcję zrezygnowałby z takich pieniędzy np. sprzeciwiając się burmistrzowi? Dlaczego akurat burmistrzowi? Wyjaśni się to chyba dalej przy analizie kolejnych "rządzących" radnych.

Zastępca przewodniczącego Rady Miasta. Jest ich dwu. Powiedzmy pierwszy z nich oprócz diety 1.987,27zł można powiedziećma jeszcze dwie "wady"jeśli chodzi o pełnienie funkcji radnego. Sam pracuje w szkole podległej burmistrzowi i żona pracuje w MOSiR-ze, a więc jednostce również podległej burmistrzowi. Czy sprzeciwi się więc włodarzowi miasta? Chyba nie?.

Kolejny z zastępców przewodniczącego co prawda ma można powiedzieć w takim układzie tylko taką samą dietę, jak jego kolega. Ale dla tych pieniędzy zapewne opuścił ugrupowanie Jerzego Rakowskiego podczas tej ostatniej kampanii. Czy będzie przeciwstawiał się szefowi miasta?

Teraz przyszedł czas na radnych z nieco niższego szczebla w hierarchii Rady Miasta, a mianowicie przewodniczących 6 komisji

Zacznijmy od przewodniczącego komisji rewizyjnej dość szeroko opisywaliśmy ten przypadek tutaj, ale przypomnijmy oprócz diety przewodniczącego jego komisji, która wynosi 1.987,27zł zatrudniony jest w jednostce podległej burmistrzowi, i dzięki burmistrzowi znalazł się w Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, za pracę w której otrzymuje dodatkowo 560 zł. W sumie ma więcej o około 900 zł więcej niż zwykły radny. Czy nie posłucha burmistrza? Chyba nie?.

Kolejna ważna komisja to komisja budżetu. Oprócz diety jak wyżej żona tego przewodniczącego komisji pracuje w jednostce podległej burmistrzowi tj. MOPS-ie. Czy będzie stawał przeciw burmistrzowi? Też chyba nie?.

W podobnej sytuacji jest wiceprzewodniczący tej komisji. Oprócz wyższej diety żona pracuje w szkole podległej burmistrzowi.

Następna to komisja budownictwa. Oprócz diety tu również jest inna można powiedzieć "wada", bowiem syn tego przewodniczącego udziela porad dla podopiecznych MOPS-u, pobierając oczywiście wynagrodzenie za tą pracę. MOPS jest przecież podległy burmistrzowi jak wspomnieliśmy. Może więc dlatego nie czuł się wprowadzony w błąd, gdy ratusz informował radnych, że działka, którą chciał sprzedać USKOM-owi jest pod parkingi, a jak się potem okazało została wyznaczona pod spalarnię? Czy wystąpi przeciw burmistrzowi? Chyba nie?

Wiceprzewodniczący zaś tej komisji, który również należy do koalicji rządzącej oprócz wyższej diety od szeregowego radnego można by powiedzieć nie ma innych wad, gdyby nie była żona, z którą ma dzieci i żyje w dobrych stosunkach, a która pracuje w Urzędzie Miasta. Ktoś powie to była żona. Tak ale są dzieci, którym trzeba zapewnić byt, a gdyby straciła posadę? Kto wie jak to by było? Może trzeba by było płacić wyższe alimenty?

Przejdźmy do komisji rodziny. Jej przewodnicząca można powiedzieć opuściła ugrupowanie Jerzego Rakowskiego można powiedzieć dla funkcji, a więc i należy sądzić dla diety przypomnijmy 1.987,27zł, czyli ponad 300 zł więcej niż zwykły radny. Poza tym pracuje w szkole podstawowej, a więc placówce podległej gospodarzowi miasta. Czy wystąpi przeciw niemu? Chyb nie?

Komisja oświaty to przedostatnia już z komisji Rady Miasta. Podobnie jak szefowa komisji rodziny ten przewodniczący opuścił ugrupowanie Jerzego Rakowskiego można powiedzieć dla tej funkcji, a więc chyba i diety. Czy będzie walczył z burmistrzem? Chyba nie?

W komisji bezpieczeństwa u przewodniczącego poza wysokością diety nie zauważyliśmy innych "przypadłości", czy można powiedzieć zależności od burmistrza.

Pozostała nam jeszcze z tych 17 radnych koalicji rządzącej czwórka szeregowych radnych. Można powiedzieć dwoje z nich nie ma jakby punktów, które szef miasta mógłby wykorzystać jako "kartę przetargową". Ale wystartowali z komitetu wyborczego włodarza miasta. Pozostała zaś dwójka to, albo żona pracuje w Urzędzie Miasta, albo córka jest na stażu również w Urzędzie Miasta.

Podsumowując i licząc to tylko jeden z tej 17 radnych rządzących mógłby być określany jako można powiedzieć "bez wad". W pozostałych wypadkach to albo żona pracuje w jednostkach podległych burmistrzowi, albo dzieci, albo jak w przypadku przewodniczących komisji rewizyjnej, czy rodziny sami w takich placówkach są zatrudnieni, albo startowali z komitetu gospodarza miasta.

Zastanawia więc, czy to radni sami podejmują decyzję, jak głosować, czy może szef miasta pociąga za "sznurki"? Może to on też decyduje, gdzie dać pieniądze na inwestycje, a nie jak powtarza dzięki uprzejmości radnych?

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Komentarze   

 
0 #1 Małgorzata 2014-03-27 01:51
Świetny artykuł. Mafia ? E nie, tylko mi się tak wydawało.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Miał ponad 2,5 promila alkoholu i nie miał prawa jazdy. Został zatrzymany.

czwartek, 16, kwiecień 2020 11:57
Trwają czynności mławskiej policji w sprawie nietrzeźwego kierowcy, który w organizmie... READ_MORE
013885649
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
126
99
225
11461733
321
20388
13885649

Your IP: 3.215.190.193
Server Time: 2022-10-03 03:32:53

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011