portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 25 Wrzesień 2022    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

R E G I O N


W środę 7 maja w Krajowym Ośrodku Mieszkalno – Rehabilitacyjnym Dla Osób Chorych na stwardnienie rozsiane w Dąbku dokonano uroczystego otwarcia nowo wybudowanej biologiczno – mechanicznej oczyszczalni ścieków. Jej koszt sięgnął ponad 861 tys. zł

 

Inwestycja realizowana była w okresie od 12.07.2013r. do 22.11.2013r., tylko i wyłącznie ze środków pozyskanych ze żródeł zewnętrznych tj. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości 400.373 zł i z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w wysokości 460.891,63 zł. W sumie więc całkowity koszt wyniósł: 861.264,63 zł.

Zadanie zrealizowane zostało na terenie KOMR w Dąbku, gdzie znajduje się m.in. zabytkowy zespół podworski składający się z dworu, stajni i parku. Nowa oczyszczalnia posiada przepustowość 50 m3/dobę. Pracuje w oparciu o technologię zanurzonego złoża tarczowego w formie biodysków i jest przeznaczona dla oczyszczania ścieków komunalnych. Technologia oczyszczalni charakteryzuje się przede wszystkim wysoką odpornością na nierównomierność dopływu i stopnia zanieczyszczenia ścieków, prostą, nieskomplikowaną obsługą i bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej. System oczyszczania ścieków cechuje się zdolnością utylizacji ścieków nawet przy ich sporadycznym zrzucie. Jest to oczyszczalnia jednoobiektowa, gdzie poszczególne, komory, osadniki i pokrywy wykonane są z niekorodującego poliestru wzmocnionego włóknem szklanym.

Jak się dowiedzieliśmy przyczyną budowy nowej oczyszczalni był zły stan techniczny urządzeń dotychczasowej. Aciągłe awarie urządzeń wpływały nie tylko na duże koszty jej utrzymania oczyszczalni, ale powodowały także sytuację, w której trudno było utrzymać jakość ścieków na właściwym poziomie.

- To sprawiało, że dalsza eksploatacja oczyszczalni w tym stanie technicznym i przy osiągniętej maksymalnej wydajności dobowej (spowodowanej rozbudową Ośrodka w 2008r.) mogła w niedalekiej przyszłości skutkować gwałtownym i całkowitym wstrzymaniem jej pracy. - mówił podczas otwarcia kierownik działu techniczno-administracyjnego KOMR Adam Szczypiński. Fakt ten z kolei mógł spowodować katastrofę ekologiczną nie tylko na terenie KOMR w Dąbku (w tym na terenie zabytkowego zespołu podworskiego), ale także w miejscu zrzutu ścieków, tj. w rzece Dunajczyk co z kolei mogłoby skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym wysokimi karami finansowymi przewidzianymi prawem ochrony środowiska.

Przecięli wstęgę

Podczas uroczystego otwarcia po przywitaniu gości dyrektor KOMR - Dariusz Węcławski przedstawił historię Ośrodka i przebieg zrealizowanej inwestycji. Następnie głos zabrał Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik, który zwracając się do zebranych obiecał pomoc dla Ośrodka w Dąbku, pogratulował dobrego zarządzania jednostką dyrektorowi - Panu Dariuszowi Węcławskiemu oraz zapowiedział dalszy rozwój tej placówki. Oczywiście po wygranej batalii z niesprawiedliwym rozdziałem środków, tj. janosikowym

Na koniec po zwiedzeniu KOMR przecięcia wstęgi dokonali m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Struzik, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie - Artur Dąbrowski, dyrektor KOMR w Dąbku - Dariusz Węcławski, przedstawiciel mieszkańców KOMR - Grzegorz Nonna, starosta powiatu mławskiego - Włodzimierz Adam Wojnarowski, wójt gminu Stupsk Jan Chodziutko, członek komisji ochrony środowiska Sejmiku Mazowieckiego, radna sejmiku województwa mazowieckiego: Wiesława Krawczyk, w imieniu dyrektora Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ciechanowie - Józef Kaliński i Dorota Raźniewska (inpektor nadzoru dla zrealizowanej inwestycji).

  • DSC08715 - Kopia
  • DSC08745
  • DSC08799
  • DSC08889

Simple Image Gallery Extended

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Miał ponad 2,5 promila alkoholu i nie miał prawa jazdy. Został zatrzymany.

czwartek, 16, kwiecień 2020 11:57
Trwają czynności mławskiej policji w sprawie nietrzeźwego kierowcy, który w organizmie... READ_MORE
013881643
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
338
606
338
11459111
16703
13570
13881643

Your IP: 3.238.98.39
Server Time: 2022-09-25 07:39:43

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011