portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 3 Październik 2022    |    Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił

R E G I O N


W czwartek 10 kwietnia  mija czwarta  rocznica katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem. Natomiast w niedzielę,  13 kwietnia obchodzimy  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zamordowanych przez NKWD oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej w 1940 roku w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku, Katyniu i Charkowie. Uczcijmy pamięć zmarłych i pomordowanych.

 

W związku z tym uroczystości 10 kwietnia rozpoczną się o godz. 18.00 Msza Św. w intencji zmarłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Jego małżonki oraz pozostałych ofiar katastrofy. Następnie przy Dębie Pamięci na Starym Rynku, nastąpi złożenie kwiatów, zapalenie zniczy.

Przypomnijmy, że drzewo zostało posadzone zostało cztery  lata temu, bezpośrednio po katastrofie samolotu prezydenckiego. W tym czasie w Mławie zostało posadzonych 14 Dębów Pamięci, upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Zaś w niedzielę,  13 kwietnia obchodzimy  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zamordowanych przez NKWD oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej w 1940 roku w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku, Katyniu i Charkowie. Tego dnia nastąpi zapalenie w ich intencji zniczy na Cmentarzu Parafialnym w Mławie o godz. 12.00.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to  polskie święto uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej, a obchodzone co roku 13 kwietnia.

W ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” upamiętniającego ofiary zbrodni,  cztery  lata temu przy mławskich szkołach zostały  posadzone  Dęby Pamięci.  Program edukacyjny  miał  na celu uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie w całej Polsce 21.857 Dębów Pamięci w 70. rocznicę.  Każde drzewo upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu lub Charkowie:

Zespól Placówek Oświatowych nr 1 - nadkom. Jerzy Biechoński

Zespół Placówek Oświatowych nr 2 -   post. Aleksander Dąbrowski

Szkoła Podstawowa nr 6 - post. Kazimierz Bolesław Purzycki

Szkoła Podstawowa nr 7 - ppor. Nikodem Stefan Feinberg

Gimnazjum nr 1 - mjr Artur Ożog

Zespól Szkół nr 3 - mjr Eugeniusz Ożóg

Społeczne Gimnazjum Wyspianum - ppor. Zygmunt Wieluński

I Liceum Ogólnokształcące    - por. Piotr Paweł Wójciak

Zespół Szkól nr 1 - rtm. Wacław Szcześniak

Zespól Szkół nr 2 - kpt Wacław Sękowski

Zespól Szkól nr.4 - Stanisław Marian Madejski

Szkoły Katolickie - ppor. Jan Zenon Misiewicz

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa  - kpt Antoni Dłużniewski

Akcja Katolicka przy Parafii Św. J. Kantego - Por.Lucjan Gorząch

Źródło red. , UMM

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE
013885591
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
68
99
167
11461733
263
20388
13885591

Your IP: 3.215.190.193
Server Time: 2022-10-03 03:02:39

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011