portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 3 Październik 2022    |    Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił

R E G I O N


KPP w Mławie zaprasza mieszkańców na wyjątkową uroczystość, będącą hołdem dla pierwszego Komendanta Powiatowego Policji Państwowej w Mławie kom. Apoloniusza Strzeleckiego. Tworzący mławską jednostkę bohater walk o wolną Polskę, odznaczony wojskowym Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Zasługi, zginął 90 lat temu na mławskiej ziemi.

Tragiczną historię komendanta Strzeleckiego i miejsce jego pochówku znają nieliczni, najstarsi mławianie. Przez lata zapomniana postać kom. Strzeleckiego dziś na nowo staje się przykładem szlachetnej, społecznej służby. Obeliskiem oraz grobem Komendanta Strzeleckiego i jego małżonki od kilku lat opiekują się mławscy policjanci. Poszukują także pamiątek i informacji o przedwojennym komendancie oraz śladów jego bliskich. W historycznych poszukiwaniach pomaga doc. dr Leszek Zygner, rektor PWSZ w Ciechanowie, Jacek Walaszczyk z Europolu - twórca strony internetowej poświęconej Policji Państwowej, insp. Witold Lemański oraz mławianie, których urzekła przedwojenna, tragiczna historia komendanta.

W 1918 roku Apoloniusz Strzelecki brał czynny udział w rozbrajaniu okupanta, za co odznaczony został wojskowym Krzyżem Walecznych. Zaangażowany był także w pracę społeczną a służbę w formacjach policyjnych zaczął w 1915 roku, w szeregach Straży Obywatelskiej. Za swoją służbę na rzecz bezpieczeństwa odznaczony został Krzyżem Zasługi. Urodził się 7 lipca 1888 roku w Guzowie (pow. żyrardowski), w małżeństwie Waleriana Strzeleckiego i Józefy z Konarzewskich. Zginął 14 września 1924 roku w wypadku drogowym, w pobliżu Mławy, mając 36 lat. Jego podkomendni, w miejscu w którym zginął, wystawili pamiątkowy obelisk. Rok przed tragiczną śmiercią komendanta Strzeleckiego, zmarła jego małżonka Julia z Niedzielskich Strzelecka. Oboje zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Mławie. Osierocili trójkę dzieci.

Jak opisują źródła historyczne, komendanta Strzeleckiego żegnały tłumy mieszkańców Mławy i okolic a nad jego grobem przemawiał przedstawiciel Komendanta Głównego Policji Państwowej.

W 90. rocznicę tych wydarzeń, w auli PWSZ w Mławie, odbędzie się uroczyste posiedzenie senatu uczelni oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej i nadanie auli imienia kom. Apoloniusza Strzeleckiego. Następnie, przy grobie komendanta, na cmentarzu parafialnym w Mławie odbędzie się uroczysty apel pamięci z udziałem kompanii honorowej policji.

plan uroczystości:   23 września 2014 r.

godz. 17:00        – Uroczyste posiedzenie Senatu - Aula PWSZ w Mławie, ul. Warszawska 52

ok. godz. 18:30 – Apel Pamięci - Cmentarz parafialny w Mławie, ul. 18 Stycznia.

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE
013885703
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
180
99
279
11461733
375
20388
13885703

Your IP: 3.215.190.193
Server Time: 2022-10-03 04:03:32

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011