portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 25 Wrzesień 2022    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

R E G I O N


Na najbliższej sesji Rada Miasta podjęta zostanie uchwała dotycząca usunięcia punktu 6 z paragrafu 93 Statutu Miasta Mława. W tym miejscu dodamy, że przewodniczący komisji rewizyjnej opierając się na tym zapisie zwrócił się do dziennikarzy, aby opuścili obrady jego komisji. Należy nadmienić, że rozpatrywana była wówczas skarga na burmistrza złożona przez Tomasza Chodubskiego. Po komisji skierowaliśmy pisma do rzecznika wojewody z zapytaniem, czy Statut Miasta Mława nie zawiera wady prawnej, nie narusza prawa?

Wcześniej zaś jeszcze, na samej komisji rewizyjnej, powołując się na ustawy wyższej rangi od statutu tj. ustawę o dostępie do informacji publicznej i o samorządzie gminnym oraz Konstytucję nasz dziennikarz odmówił wyjścia z sali. Natomiast w dalszym rzędzie właśnie zwróciliśmy się do rzecznika prasowego wojewody z pytaniami, czy Statut Miasta Mława mający w zapisie paragraf 93 punkt 6, który mówi, że w posiedzeniach Komisji Rewizyjnej mogą brać udział tylko jej członkowie oraz zaproszone osoby, nie zawiera wady prawnej.

W pierwszej odpowiedzi z 20 lutego Katarzyna Jakowicka Koordynator Oddziału Prasowego Wojewody Mazowieckiego informowała :

- odpowiadając na Pana pytanie dotyczące statutu miasta Mława uprzejmie informuję, że uchwała rady miejskiej była kontrolowana przez urząd wojewódzki w ramach nadzoru nad samorządem i badania legalności (zgodności z przepisami prawa) podejmowanych uchwał i decyzji administracyjnych. W wyniku przeprowadzonego postępowania wojewoda uznał, że jest ona zgodna z prawem. - pisała Jakowicka. Pana pytania będą jednak potraktowane jako sygnał w sprawie, a uchwała zostanie poddana ponownej analizie. Jeżeli zapis statutu będzie uznany za ograniczający prawo dostępu do informacji publicznej, wojewoda będzie mógł złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Rada Miasta Mława może również sama dokonać zmiany w tym zakresie, nie czekając na stanowisko wojewody w tej sprawie.

Nie byliśmy zadowoleni z odpowiedzi

Znając umocowania prawne nie zadowoliła nas taka odpowiedź i postanowiliśmy wskazać dodatkowe elementy prawne w postaci wyroków sądowych, które potwierdzają nasze racje

- Chciałbym dodać do sprawy Statutu Miasta Mława jeszcze jedną cegiełkę ze swojej strony. Poniżej przesyłam wyrok sądu w Łodzi o dostępie m.in. do komisji. A znalazłem ich jeszcze więcej. Ten jest jednak w tej kwestii najbardziej wyrazisty. Natomiast w załączniku przesyłam rozstrzygnięcie Wojewody Dolnośląskiego dotyczącego  takiego samego zapisu jak w mławskim statucie tj."W posiedzeniach Komisji Rewizyjnej mogą brać udział tylko jej członkowie oraz zaproszone osoby".  - pisaliśmy

2008.07.09, wyrok WSA w Łodzi, II SA/Łd 376/08

Pojęcie „wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji” użyte w art. 11b ust. 2 usg, podobnie jak i pojecie„dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej”, użyte w art. 3 ust. 1 pkt 3 u.d.i.p. należy interpretować szeroko, a więc nie tylko jako możliwość „bycia obecnym” podczas obrad rady/sejmiku, czy też posiedzeń ich komisji, ale także w kontekście art. 61 ust. 2 Konstytucji RP, jako prawo obywatela do rejestracji dźwięku lub obrazu z obrad rady/sejmiku i posiedzeń ich komisji.

Kończąc zadaliśmy jeszcze jedno pytanie, a mianowicie: na jakiej podstawie Wojewoda Mazowiecki stwierdził, że Statut Miasta Mława jest zgodny z prawem, czy inaczej nie łamie prawa?

W poniedziałek 10 marca od Zespołu Prasowego Wojewody Mazowieckiego, bo tak tym razem podpisano emaila co prawda nie padła odpowiedź na zadane pytanie, co do tego, na jakiejpodstawie wojewoda stwierdził, że statut jest zgodny z prawem, ale poinformowano nas czytamy:

Szanowny Panie Redaktorze, nawiązując do wcześniejszych odpowiedzi w sprawie Statutu Miasta Mława uprzejmie informujemy, że zgodnie z informacją otrzymaną od sekretarza miasta, na 25 marca 2014 r. zaplanowano sesję rady miasta, podczas której odbędzie się głosowanie nad uchwałą o zmianie statutu. Zmiana ma dotyczyć wykreślenia paragrafu 93 punktu 6. i wspomniany podpis Zespołu Prasowego Wojewody Mazowieckiego

W nadchodzącym tygodniu jak się dowiedzieliśmy rzeczywiście będą obradować m.in. nad tą sprawą komisje Rady Miasta. Zdobyliśmy też uzasadnienie do uchwały w tej sprawie. A co mówi:

- Podjęcie przedmiotowej uchwały wynika z faktu rozmowy z przedstawicielem nadzoru wojewody, w wyniku której ustalono, iż na posiedzeniach Komisji Rady Miasta Mława może uczestniczyć każdy zainteresowany mieszkaniec Miasta Mławy. W związku z tym, aby dostosować wynik ustaleń z prawnikami Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie do stanu faktycznego należy uchylić ustęp 6 paragrafu 93 Statutu Miasta Mława.

  • odowiedz20luty
  • odpowiedz10marca
  • uchwala
  • uzasadnienie

Simple Image Gallery Extended

 

KOMENTARZE

 

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

 

 

 

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Miał ponad 2,5 promila alkoholu i nie miał prawa jazdy. Został zatrzymany.

czwartek, 16, kwiecień 2020 11:57
Trwają czynności mławskiej policji w sprawie nietrzeźwego kierowcy, który w organizmie... READ_MORE
013881689
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
384
606
384
11459111
16749
13570
13881689

Your IP: 3.238.98.39
Server Time: 2022-09-25 08:08:14

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011