portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 25 Wrzesień 2022    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

R E G I O N


Stworzenie Mławskego Centrum Kultury z 4 placówek kultury postawił sobie za cel w ubiegłym roku burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski. Niestety podobnie jak z pozyskiwaniem środków unijnych(pisaliśmy tutaj), nie poszło to najlepiej. Włodarz miasta bowiem nie uzyskał pozytywnej opinii Rady do Spraw Muzeów działającej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która była niezbędna do jego utworzenia.

 

Przypomnijmy, że o planie stworzenia Centrum była mowa już w 2012 roku.Natomiast burmistrz w styczniu 2013 roku obiecał iż we wrześniu tegoż roku poinformuje prasę o kształcie organizacyjnym Mławskiego Centrum Kultury. Rada Miasta podjęła zaś w kwietniu 2013 roku uchwałę intencyjną, która zakładała, że wspomnianą nową jednostkę miasto utworzy z pierwszym stycznia 2014 roku. A miała ona powstać z połączenia muzeum Miejskiej Biblioteki Publicznej, MDK-u i Stacji Naukowej im prof. Stanisława Herbsta.

Aby jednak Mławskie Centrum Kultury mogło zostać stworzone burmistrz musiał uzyskać opinię z Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady Muzealnej działającej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przy czym ta ostatnia musiała być pozytywna. Jak się dowiedzieliśmy w ubiegłym roku zwierzchnicy mławskiej biblioteki powiedzieli "nie" wcieleniu tej placówki do Centrum Kultury. Ważniejszej jednak opinii i wiążącej z Rady Muzeów co do powstania Centrum nie było. Jak tłumaczyła na kilku komisjach w tym i w ubiegłym roku Janina Budzichowska z-ca burmistrza mimo monitów Rada Muzealna nie odpowiadała na prośby o opinię.

 

Rada Muzeów powiedziała "nie"

 

Jak się okazało na wczorajszej komisji budżetu (tj. 23 lipca) opinia jednak do ratusza dotarła w kwietniu tego roku.

Sprawa wyszła na jaw po pytaniu radnego Michała Nowakowskiego o sytuację tworzenia Mławskiego Centrum Kultury

- Chciałbym zapytać co z łączeniem mławskich jednostek kultury, bo tak była szumnie zapowiadana przez pana burmistrza i ochoczo wsparta przez większość radnych inicjatywa tworzenia Mławskiego Centrum Kultury. Chciałby dowiedzieć się na jakim to jest etapie, bo nie jesteśmy na ten temat wogóle informowani - mówił Nowakowski. Jakie opinie wydały te instytucje, które miały się wypowiedzieć w tej kwestii?

Z-ca burmistrza przyznaje, że "

- Może rzeczywiście nie było tej informacji, ale te opinie z dużym opóźnieniem wpłynęły i były negatywne z Rady Muzealnej i Bibliotecznej - podaje Budzichowska. Pan burmistrz jednak tego pomysłu nie zaniechał, bo nadal tak uważa, że to jest dobry pomysł. A w tych ciałach widać wyraźnie nie ma woli co do łączenia.

Jak dodaje Janina Budzichowska kolejnych wniosków burmistrz w tej kwestii jednak nie złożył. O termin wpłynięcia tej najważniejszej opinii z Rady Muzeum zapytał randy Wojciech Krajewski

- A kiedy ta opinia ostatecznie z Rady Muzealnej przyszła? - pytał Krajewski

Jak odpowiedział sekretarz miasta Mariusz Szczechowicz ta opinia dotarła 23 kwietnia 2014 roku.

Mamy już lipiec zastanawia więc czemu, burmistrz nie poinformował opinii publicznej, prasy o negatywnej opinii tak, jak to uczynił informując o swoim pomyśle stworzenia Mławskiego Centrum Kultury? Czyżby o porażkach burmistrz nie lubił mówić?

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Miał ponad 2,5 promila alkoholu i nie miał prawa jazdy. Został zatrzymany.

czwartek, 16, kwiecień 2020 11:57
Trwają czynności mławskiej policji w sprawie nietrzeźwego kierowcy, który w organizmie... READ_MORE
013881573
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
268
606
268
11459111
16633
13570
13881573

Your IP: 3.238.98.39
Server Time: 2022-09-25 06:47:36

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011